«مرا می‌نویسی» خواندنی می‌شود


مجموعه ‌شعر تازه‌ی «سیدعلی میرافضلی» با عنوان «مرا می‌نویسی» منتشر می‌شود.
این شاعر و پژوهشگر کرمانی در گفت‌وگو با خبرنگار کرنا، گفت: کتاب «مرا می‌نویسی» مجموعه‌ی 157 شعر کوتاه نیمایی است که تا پایان امسال منتشر خواهد شد.
وی با اشاره به ‌این‌که شعرهای این کتاب، شامل شعرهای کوتاهِ سروده‌ شده در سال‌های 1391 تا 1393 است، ادامه داد: اغلب این شعرها در سه سال گذشته در وبلاگ «اسپریچو» قرار گرفته‌اند و می‌شود گفت این مجموعه، گل‌چینی از شعرهای کوتاه آن وبلاگ به‌شمار می‌آید و هم‌چنین این آثار، کمابیش در شبکه‌های اجتماعی نیز انعکاس یافته‌اند.
میرافضلی در پاسخ به پرسشی درباره‌ی تفاوت یا تشابه این مجموعه‌شعر با مجموعه‌شعر پیشین او «آهسته‌خوانی» گفت: «مرا می‌نویسی» به‌نوعی ادامه‌ی مجموعه‌شعر کوتاه «آهسته‌خوانی» محسوب می‌شود؛ چه از لحاظ فضای شعر و چه لحن و سبک کار و حتی موضوع.
وی افزود: شعرهای این کتاب دارای موضوعات اجتماعی و عاشقانه است و اگر بخواهم آن را با «آهسته‌خوانی» مقایسه کنم باید بگویم حال و هوای نسبتاً مشابهی دارند؛ جز آن‌که شور عاطفی «آهسته‌خوانی» بیش‌تر است و در «مرا می‌نویسی» مساله‌ی عشق با ژرفای بیش‌تری مطرح و بررسی شده و ضمناً جنبه‌ی اجتماعی این مجموعه قوی‌تر است.
میرافضلی درباره‌ی ناشر کتاب «مرا می‌نویسی» هم گفت: قرار است این کتاب را «نشر نون» - ناشرِ مجموعه‌شعر «آهسته‌خوانی»- تا پایان امسال در 87 صفحه و 1100 نسخه منتشر می‌کند.
این شاعر و رباعی‌پژوه درباره‌ی کتاب «جُنگ رباعی» نیز که خبر انتشارش پیش از این منتشر شده بود، اظهار داشت: دفتر نخستِ «جنگ رباعی» را برای انتشار به «نشر سخن» سپرده‌ام که امیدوارم آن را برای نمایشگاه کتاب سال آینده، آماده‌ی توزیع کند.
گفتنی است؛ «مرا می‌نویسی» هفتمین مجموعه‌شعر «سیدعلی میرافضلی» است و تاکنون شش کتاب شعر از او با عنوان‌های «تقویم برگ‌های خزان»، «گنجشک ناتمام»، «دارم به ساعت مچی‌ام فکر می‌کنم»، «تمام ناتمامی‌ها»، «خواب گنجشک‌ها» و «آهسته‌خوانی» منتشر شده است. مجموعه‌های اخیرِ او، دربرگیرنده‌ی شعرهای کوتاه نیماییِ این شاعر و پژوهشگر است که بسیار مورد توجه مخاطبان شعر امروز قرار دارد و بارها در شبکه‌های مختلف اجتماعی انتشار یافته و دست‌به‌دست شده است؛ از جمله این شعر کوتاه:

هر که باران باشد
روی چشم همه‌ی پنجره‌ها جا دارد

که بارها و بارها با ذکر یا بدون ذکر نام شاعر، در فضای مجازی نقل شده است.

منبع: مجتبی احمدی (خبرگزاری کرنا)

متن خبر را در خبرگزاری مهر  هم بخوانید.

 

/ 8 نظر / 62 بازدید
حامد

مدتیه که هجمه ای در فیس بوک و ایمیل ها و وبلاگ ها راه افتاده و همین طور سایت ها و بعضی جلسات پر سر و صدای ادبی که عمر غزل به طور ویزه و عمر شعر کلاسیک به طور کلی تمام شده است. تقریبا دو هفته پیش هم متنی برای ایمیل و تار نمای بنده ارسال شد که با رفتن سیمین بهبهانی غزل سرای زن دیگری نیست که غزل را در قوت شعر سیمین ادامه دهد و نتیجه گرفته بود که غزل زنانه مرده و غزل مردانه هم با رفتن منزوی نابود شده . اگر چه متن قابل اعتنا یی نبود و مدرک مستدلی نیاورده بود و بیشتر به شخصیت و مشخصات ظاهری خانم های شاعر غزل سرا پرداخته بود اما راستش کمی من را به فکر فرو برد. به راستی آیا ما داریم در سرودن به ضشکل سنتی شعر لجبازی می کنیم و یا مدیریت شعر سنتی ضعیف عمل کرده است؟ بعد از منزوی تعارفی در کار نیست که بهمنی قدرت شعری اش حتی نصف منزوی نیست .و بقیه هم ... الخ به کتابخانه ی شخصی ام رفتم که خودم را قانع کنم نه این طور نیست و شعر کلاسیک به طور کلی و غزل به طور اخص همچنان سربلند است . مجموعه های شعر شاعران زیادی را برداشتم و کنار هم گذاشتم . بهمنی – بهرامیان – عمران صلاحی ،بیابانکی ، یاسمی- انصاریان- سعید میرزایی – فاضل نظری –

حامد

. مجموعه های شعر شاعران زیادی را برداشتم و کنار هم گذاشتم . بهمنی – بهرامیان – عمران صلاحی ،بیابانکی ، یاسمی- انصاریان- سعید میرزایی – فاضل نظری – مهدی موسوی – رضا زاده - حاج رستم بگلو – خورشاهیان – هادی خوانساری –صالح سجادی – طلعت- صباغ نو – حامد ابراهیم پور – علیرضا بدیع - – جمشیدی – چشامی – حسین جنتی - تقوایی و .... بانوان/ جلوداریان – راکعی – مریم رزاقی – مریم جعفری آذرمانی – سقلاطونی – مهیجی – پانته ا صفایی – زهرا بصارتی – کبری موسوی – نایینی –شیما شهسواران – حق وردیان –مستشار نظامی – مرحومه نجمه زارع – جودکی- فرزانه- و....الخ سعی کردم منصفانه و کارشناسی نگاه کنم از بین هر کدام از مجموعه های بانوان چنتا قوی تر هایش را انتخاب کردم جمعا شد 40 تا غزل تقریبا خوب و خوب . از بین کتاب های آقایان هم همین طور و جمعن و رویهم رفته شد شصت شعر یعنی به اندازه ی یک مجموعه شعر لاغر . بعد با ضعیف ترین شعر منزوی و سیمین مقایسه کردم دیدم شعر سنتی بد جور باخته . شاید بهتر است بپذیریم که واقعن تمام شد! این متن را مفصل تر در فیس بوک و واتس آپ نوشته ام با شواهد لازم و بهتر است آقایان مدعی و متولی شعرسنتی هم که ماشالله همه

حامد

آقایان مدعی و متولی شعرسنتی هم که ماشالله همه جا اسمشان هم هست بیشتر بیندیشند به این ماجرا و سرمایه ها هدر نرود

محمدامین احمدپور

اصولا شعر سیمین ومنزوی بسیار ضعیف است و بعدازپروین اعتصامی وحمیدی شیرازی ما شاعربدرد بخور نداشتیم ودیگران باید خجالت بکشند واسم اباطیلشان راشعرنگذارند چه بقول عارف قزوینی:پس از سعدی شعرگفتن غلط زیادی کردن است.اراجیف نو را هم که اصلا سالبه به انتفاع موضوع است وشعر نیست که بخواهیم نقدش کنیم.

محمدامین احمدپور

سالبه به انتفاءموضوع را هم غلط نوشتم

فاطمه

[گل] تبریک میگم

محمد طالبی

سلام منتظر چاپ ان هستم و قبلش مبارکت[لبخند][لبخند]