دفتر نخست «جُنگ رباعی» آماده انتشار شد

سیدعلی میر‌افضلی از آماده انتشار شدن دفتر نخست مجموعه «جنگ رباعی» شامل بازیابی و تصحیح ۴۱۰۰ رباعی از شاعران فارسی زبان خبر داد.

سیدعلی میرافضلی شاعر و پژوهشگر در گفتگو با خبرنگار مهر از پایان تالیف دفتر نخست از تازه‌ترین پژوهش خود در موضوع رباعی با عنوان «جنگ رباعی» خبر داد و گفت: مجموعه سه جلدی «جنگ رباعی» که در حال حاضر دفتر نخست آن به پایان راه تالیف رسیده، حاصل پژوهشی است که به بازیابی و احیاء رباعیات کهن فارسی اختصاص دارد و در ۸۶۰ صفحه گردآوری شده است.

وی افزود: در دفتر نخست این مجموعه ۴۱۰۰ رباعی از 35 شاعر قدیمی ایرانی از قرن ۶ تا قرن ۱۱ بازیابی و تصحیح شده‌ است که ۲۶۰۰ رباعی آن به رباعیات چاپ نشده اختصاص دارد.

میرافضلی ادامه داد: برای تدوین دفتر نخست این کتاب ۲۵۰ منبع مورد بررسی و استفاده قرار گرفته که بخش عمدهء آن به نسخه‌های خطی اختصاص دارد و حاصل آن، احیای رباعیات بسیاری از شاعران قدیم از جمله ۲۳۰ رباعی نویافته سنایی بوده است.

این شاعر با اشاره به اینکه در طرح سه جلدی وی برای تدوین این مجموعه در نهایت ۱۵ هزار رباعی مورد بررسی و تصحیح قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: من از 20 سال پیش تا به حال موضوع رباعی و پژوهش در مورد آن را در دستور کار خودم قرار داده‌ام. این مجموعه نیز در دفتر اولش حاصل پژوهش‌های من در ۲۰ سال گذشته در این گونه شعری است که رباعیاتی از سنایی غزنوی تا محمد سعید حکیم قمی از شاعران قرن ۱۱ را در بر می‌گیرد.

وی در مورد ناشر این اثر نیز گفت: چندی پیش نسخه‌ای از این کتاب را به رؤیت دکتر شفیعی کدکنی رساندم که مورد استقبال ویژه ایشان قرار گرفت و قول دادند برای انتشارش به من کمک کنند. با توجه به اینکه تالیف دفترنخست این اثر تازه به پایان رسیده است، متن کتاب برای تایید نظر دکتر شفیعی به ایشان ارائه خواهد شد.

میرافضلی همچنین از آماده انتشار کردن مجموعه‌ای از اشعار نیمایی خود با عنوان «مرا می‌نویسی» برای انتشار در نمایشگاه کتاب سال آینده خبر داد و گفت: کتاب مجموعه اشعار نیمایی من از سال ۸۹ تا ۹۳ را شامل می‌شود. این مجموعه در بردارنده 48 شعر نیمایی با موضاعات اجتماعی و عاشقانه است.

منبع: خبرگزاری مهر (با اصلاحات)

/ 16 نظر / 78 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پلنگ زخمی

با احترام تقدیم است بماند به یادگار http://8pic.ir/images/tor9mu3ndm6trf0mjbvj.jpg

خدادادی

درود نیکا و خوشا

فاطمه

چه خبر خوبی، برای ما دنبال کنندگان اشعار شما تبریک. پاینده باشید[گل]

سیولیشه

سلام و عرض ادب 25 مین شماره نشریه اینترنتی سیولیشه – ویژه شعر نیمائی- به روزست منتظر حضور و نظر ارجمند شما هستیم راستی از کم التفاتی تان گله مندیم

خسروی

سلام استاد خوشحال میشوم بیایید و مرا بخوانید همواره نیازمند راهنمایی های شما بوده ام

سهیل یاری گل دره

تبریک فراوان چه خبر خوش و مژده جانبخشی[گل]

مریم صابری

سلام و درود بر استاد میر افضلی بزرگوار... ابتدا باید بگم از دیدار شما در نشست شعر کوتاه بسیار بسیار خوشحال شدم . ضمن اینکه در رابطه با انتشار این کتاب به شما و تمامی دوستداران شعر و ادبیات تبریک می گویم.... قلم تان نویسا و اندیشه اتان مستدام استاد عزیز...[گل]

سلبی ناز رستمی

سلام خسته نباشی شاعر.

حسین مسرت

امیدوارم هرچه زودتر منتشر شود.