Comment

پايين يادداشتهايي كه دوستان وبلاگي قلمي مي‌كنند جايي هم براي درد دل و حرف حساب ديگران منظور شده است. Comment بازخورد و محل تلاقي نظرگاههاي بينندگان و خوانندگان يك وبلاگ است. درست است كه اغلب يادداشتهاي بخش بازخورد وبلاگها را احوال‌پرسيها و تعارفات دوستانه تشكيل مي‌دهد و از نقد جدي در آنها خبري نيست. با اين حال در آنها حرفهاي حسابي هم كه به درد صاحب وبلاگ و ديگر خوانندگان هم بخورد كم نيست.
گاه كامنت عرصه كشمكشها و مجادلات كلامي جدي مي‌شود؛ و به قول علما تضارب و تعامل آرا و انديشه‌ها. گاه صاحب يك وبلاگ طرحي و پرسشي در مي‌افكند و عقايد ديگران را به چالش مي‌طلبد. ما فعلا به اين كاركرد بخش بازخورد صفحات وبلاگ كاري نداريم. چيزي كه براي من جالب است و در اينجا بدان مي‌پردازم، عنوانهايي است كه اين كامنتها در وبلاگهاي مختلف دارند. در قالبهاي آماده‌اي كه مورد استفاده اكثر وبلاگ‌نويسان قرار مي‌گيرد، عنوان اين بخش پيامهاي ديگران و ديدگاههاي خوانندگان است. بعضي از اهل ذوق كه حالي دارند و دستي به سر و روي قالبهاي خود مي‌كشند، عنوان كامنتها را به سليقه خود تغيير مي‌دهند. بعضي از اين عنوانها واقعا جالب است و تآمل برانگيز. در يك جستجوي سر دستي كه من در وبلاگهاي دم دست انجام دادم چند عنوان متفاوت و قابل توجه يافتم كه فهرستشان را مي‌آورم. به نظر من عنوانهاي متفاوت در بينندگان اشتياق بيشتري براي نظر دادن ايجاد مي‌كند. اگر چه فراموش نبايد كرد كه اگر وبلاگ حرفي براي گفتن نداشته باشد، رنگ و لعاب كامنتها هم نمي‌تواند كاري براي صاحبش بكند.

براي دلم : حرفي به من بياموز.
شادي شاعرانه : گفتني‌ها كم نيست، من و تو كم گفتيم.
(جزو اول اين كامنت را در وبلاگ چار ديواري هم مي‌توان ديد : گفتني‌ها كم نيست.)
خاطرات يك نوزاد : راهنمايي بزرگترا.
من چه سبزم امروز : آواي سبز.
گور به گور : كلمات انتظار مي‌كشند.
مژگان بانو : شما چي فكر مي‌كنيد؟
بي معني : كيسه نظرا.
امير فرشاد ابراهيمي : هر چه مي‌خواهد دل تنگت بگو.
آي آدما : حرف حساب.
اتاقك چوبي : نظر همدلان.
غريبستان : غريب‌نوازان.
آواز يك دلقك : حرفاي ديگه.
زياده نويس : رد پا.
كتيبه زخم : تنها صداست كه مي‌ماند.
الهه ناز : تو نيز چيزی بگو که جانم ازين غم رها شود.
اگر اشتباه نكنم هادي محمد زاده قبلا در وبلاگهاي رباعي و ادبستان از شعرهاي حافظ مدد مي‌گرفت:
مرحبا اي پيك مشتاقان بده پيغام دوست.
نه به نامه‌اي پيامي نه به خامه‌اي سلامي.
ديريست كه دلدار پيامي نفرستاد.

ولي الان اين عادت را ترك كرده است.

براي اينكه بحث كامنت بدون نظر خواهي تمام نشود، شما هم اگر كامنت جالب و بامزه‌اي سراغ داريد بنويسيد شايد يك جايي به درد يك كسي خورد.

/ 22 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
nasrin

سلام . خسته نباشين ! راستش من خودم هم موندم که در قسمت کامنت چه عنوانی رو بزنم !!!! اگه عنوان خوب پيدا کردين ما رو هم بی نصيب نذارين . تا بعد !

پروانه

خود را به حسن خلق نگه دار تازه روي ... در بوستان دهر گل تازه دميده باشي

naser

سلام..دلشكسته ام. چه زيبا آهنگي ست... خوشحالم كه مطالبت را خواندم به من هم سر بزني مايه فخر من خواهد بود منتظرم

امير

سلام جناب ميرافضلي. اول: از لطفتون ممنونم. دوم: «خاطرات» تان هم خيلي قشنگ بود. سوم: پيروز باشيد.

نسترن

سلام! اولين باره ميام اينجا! موفق باشيد.

آقا طییب

سلام .مخلصیم اقا مخلصیم.یه مشورت .کدوم بهتره گریه این گریه اگر بگذارد۰۰۰سفرت بخیر اما۰۰۰۰کاش میشد صدای باهات۰۰۰۰اسن تورو رو بال ابرا نوشت.... کلی داشتما حالا یادم نمیاد.هول شدم .باقی بقایت .

adamak

سلام آقا! کجايی؟!!!!!!!!!......

آقا طییب

سلام. ببخشيد معنی اين چه بايد کرد همون بيشين بينيم بابا سيرابی، نيست؟در هر صورت ما می خوايمت

مسلم فدائی

سلام سيد! به نکته جالبی اشاره کردی. من خودم روزهای اول عنوان < Let me know your idea > را برای کامنتهام انتخاب کرده بودم. یکبار هم میخواستم تغییرش بدم به یکی از شعرای خودم: بنشین که سردم است نفس تازه کن بگو / از هر دری که مثل خودت صاف و ساده ای. منتها بعد از چند روز مثل لینکهایی که در سمت راست صفحه معرفی کرده بودم ناگهان پاک شد(!). و برگشت به همان عبارت سرد و بیروح که پیش فرض سیستم پرشین بلاگه. ان شاءالله در طراحی قالب جدید یکی از مواردیکه بهش خواهم پرداخت همین عنوان کامنت است. با تشکر. حق یارت