۱۳٩۱/۳/٢٩

 

«تقویم برگ‌های خزان» و «گنجشک‌ ناتمام»، اولین و دومین مجموعه شعرهای من هستند که به فاصله ده سال از هم چاپ شدند. اولی را نشر زلال در سال 1373 چاپ کرد. وقتی که دانشگاه من با همه طول و تفصیلش تمام شده بود و عازم پادگان گهرباران ساری بودم. چاپ این کتاب، مرهون حسن ظن و همراهی مرحوم قیصر امین‌پور بود. نشر زلال، یک‌سالی بود پا گرفته بود و امیر حسین مدرس امور داخلی آن را انجام می‌داد در اتاقی در وزارت ارشاد. «گنجشک‌ ناتمام» را پس از فترتی ده ساله خودم با کمک صادق رحمانی مدیر انتشارات همسایه چاپ کردم. فکر می‌کنم تیر 83 بود که چاپ شد. مجموعه شعرهای کوتاه من بود، محصول سال‌های 72 تا 74. بعد از گذشت بیست سال، هنوز هم شعرهای این مجموعه را بسیار دوست دارم. در فضایی که جریان شعر کوتاه داشت کم کم جانی می‌گرفت، «گنجشک‌ ناتمام» مورد توجه واقع شد. حالا، فایل Pdf هر دو کتاب را اینجا می‌گذارم. شاید دوستانی باشند که ندیده باشند.

ـ تقویم برگ‌های خزان، تهران، نشر زلال، 1373

ـ گنجشک‌ ناتمام، تهران، نشر همسایه، 1383

..

تاریخ رباعی فارسی سرشار از شباهت‌های ناگزیر است. این جمله، در آغاز یادداشتی قرار گرفته که به شباهت‌های ناگزیر رباعیات شاعران امروز اختصاص دارد. این‌ها، قلم‌اندازهایی هستند در حاشیه کتاب‌هایی که می‌خوانم. قسمت‌های بعدی این یادداشت نیز با فاصله مناسب، منتشر خواهد شد. این یادداشت را در وبلاگ «باران هزار ابر سرگردان» بخوانید.

ـ شباهت‌های ناگزیر (قسمت اول)، باران هزار ابر سرگردان، 26 خرداد 1391

..

عصر شنبه 27 خرداد ماه، حوزه هنری کرمان میزبان نشست نقد و بررسی مجموعه شعر «آوازهای عقیم باد» اثر منصور علیمرادی، شاعر حوزه هلیل در جنوب استان کرمان بود. در این نشست، عبدالرضا قراری و من و تعدادی از علاقه‌مندان شعر، با حضور خود شاعر، گپ و گفت صمیمانه‌ای در مورد ارزش‌های این کتاب داشتیم. «آوازهای عقیم باد»، مجموعه 18 شعر است که پیشنهادهای قابل توجهی در حوزه روایت در تلفیق زبان فخیم شاعرانه و گویش بومی دارد. صحبت من در این نشست، بیشتر حول این محور بود که در شعرهای این دو کتاب، ما با دو جهان و دو شخصیت متفاوت مواجهیم: جهان شهری و جهانی که برخاسته از زادبوم شاعر است. و از نظر من، توفیق شاعر و برجستگی این مجموعه بیشتر در شعرهایی است که بر فرهنگ بومی اتکا دارد و در بستری روایی، رنج‌های شاعر را به تصویر می‌کشد. عبدالرضا قراری نیز تأکید داشت که شاعر میان جهان سنتی و جهان مدرن معلّق است. «آوازهای عقیم باد» از مجموعه‌های خوب امسال است و ذهن قصه‌پرداز علیمرادی، با فضاسازی‌ها و تصویرگری‌های خلاّق و گفتگوهای زنده و با نشاط، بعضی شعرهای این مجموعه را به آثاری بسیار متفاوت تبدیل کرده است. از منصور علیمرادی، پیش ازین مجموعه داستان «زیبای هلیل» و مجوعه «شروگ ماه» که به گردآوری شعرهایی به گویش رودبار کرمان اختصاص دارد، منتشر شده است.

ـ آوازهای عقیم باد، منصور علیمرادی، کرمان، مؤلف (با همکاری نشر آموت)، 1391

ـ نخستین «نشست نقد کتاب» ویژه‌ی ادبیات استان کرمان برگزار شد.

 

کلمات کلیدی :کتابهای من و کلمات کلیدی :یادداشتها

به قلم : سید علی میرافضلی ; کتابت در ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٩
    لینک مطلب   نظر شما ()