۱۳٩٠/٩/٢٩

 

در مراسم اختتامیه هشتمین دوره جشنواره نقد کتاب که عصر دیروز در سرای اهل قلم (خانه کتاب) برگزار شد، مقاله «عشق آمدنی بود نه آموختنی» من به عنوان مقاله برگزیده در حوزه نقد شعر مورد تقدیر قرار گرفت.

به گفته علی اوجبی دبیر علمی هشتمین دوره جشنواره نقد کتاب، در این دوره، 1150 مقاله از 205 نشریه به دبیرخانه جشنواره رسیده بود، که 150 مقاله آن به حوزه نقد شعر اختصاص داشت. از بین این مقالات، مقاله «عشق آمدنی بود نه آموختنی» من که فروردین سال گذشته در نشریه الف (ویژه‌نامه کتاب نشریه خردنامه همشهری) به چاپ رسیده بود، به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.

مقاله «عشق آمدنی بود نه آموختنی» حاشیه‌نگاری بود بر کتاب رباعی محبوب من اثر محمد شمس لنگرودی و در آن نگارنده کوشیده با اتکا به منابع و مستندات، ضعف‌های بی‌شمار این اثر را بر شمارد. کتاب مذکور، به گزیده 400 رباعی فارسی از قدیم‌ترین دوران تا امروز اختصاص دارد و مقدمه‌ای نیز به قلم مؤلف دارد که از نکته‌های تازه خالی است و از اشتباهات عحیب نیز مبرا نمانده است.

چاپ این مقاله در همان زمان بازتاب‌های مثبت زیادی داشت، اما متأسفانه شمس لنگرودی با لجاجت بی‌مورد و محق جلوه دادن خود، در چاپ دوم کتاب اهتمامی برای برطرف کردن عیب‌های‌ آشکار و گاه خنده‌دار کتاب (اشتباهات قافیه، یا تواریخ زندگانی شعرا) صورت ندارد تا هم احترام مخاطبین را نگه دارد و هم حرمت شعر فارسی را حفظ کند. فی المثل، در مقدمه، اوحدالدین مراغه‌ای را با اوحدالدین کرمانی اشتباه گرفته و او را که در نیمه اول قرن هشتم می‌زیسته (متوفی 738 ق)، شاعر قرن نهم و دهم معرفی کرده است. شمس لنگرودی در گزینش بهترین رباعیات پارسی، هیچ رنج و مشقتی را برای کاوش و مطالعه‌ای همه جانبه در تاریخ رباعی فارسی بر خود هموار نکرده و با سوء استفاده از شهرت خود در عرصه شعر و نقد، اثری بسیار ضعیف و انتخابی بسیار انتقاد برانگیز ارائه داده است. ناشر نیز که از ناشرین معتبر روزگار ماست (نشر مرکز)، شهرت شمس را تضمین فروش کتاب خود قرار داده و کاری به ضعف‌های کتاب مذکور نداشته است.

باری، خوشحالم که این مقاله مورد توجه قرار گرفته است. اما امیدوار بودم ناشر محترم به ایرادهای کتاب توجه می‌کرد و رسالت خود را در چاپ آثار سالم و بی‌غلط به انجام می‌ساند. از سید عبدالجواد موسوی سردبیر وقت نشریه الف همشهری که چاپ این مقاله را بر گردن گرفت و برای آن تیتر بسیار مناسبی پیشنهاد داد که مصراعی از یک رباعی سنایی غزنوی است و از مجتبی احمدی که واسطه آن شد، تشکر می‌کنم.

..

خبر مراسم پایانی جشنواره نقد کتاب در سایت خبرگزاری کتاب ایران

مصاحبه خبرنگار ایبنا با من در مورد این جشنواره

تصویر مقاله را از اینجا دریافت کنید (نسخه Pdf).

 

کلمات کلیدی :یادداشتها و کلمات کلیدی :مسایل رباعی

به قلم : سید علی میرافضلی ; کتابت در ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٩
    لینک مطلب   نظر شما ()