۱۳۸٩/۱۱/٢٤

 

شعر کوتاه، از یک‌سو ریشه در سنت‌های دیرین ادبی ما دارد و از دیگر سو، ضرورت زمانه و اقتضای دنیای دیجیتال است و گرایش روز افزون به «کوته نویسی»، ما را به تأمل بیشتر در این گونه ادبی وا می‌دارد. همین نیاز و تقاضا، دوستان ما را در دو نقطه از این سرزمین پهناور اهورایی، یکی در شرق و دیگری در غرب، بر آن داشته است که دو جریان مهم را در حوزه شعر کوتاه پایه‌گذاری کنند.

 

اول. نخستین جشنواره سراسری شعر کوتاه و داستان کوتاه کوتاه آن

در کرمان، این هفته فراخوان «نخستین جشنواره سراسری آن» که به شعر کوتاه و داستان کوتاه کوتاه اختصاص دارد، به سراسر ایران ارسال شد. متولی این جشنواره، حوزه هنری استان کرمان است که قصد دارد یک رقابت جانانه در میان شاعران و داستان نویسان ایجاد کند. علاقه‌مندان تا 20 فروردین ماه 90 فرصت دارند آثار خود را در دو رشته شعر کوتاه و داستان کوتاه کوتاه به این جشنواره ارسال کنند. در شعر، آثار در دو بخش شعر کوتاه سنتی (رباعی و دوبیتی) و شعر کوتاه نو (نیمایی و آزاد) قضاوت می‌شود. این قضاوت بین آثار منفرد (7 اثر) و کتاب (آثار منتشر شده در سال 88 و 89) جداگانه صورت خواهد گرفت و جوایز هر بخش، جداست. از آنجا که هنوز ملاک روشنی برای تشخیص شعر کوتاه از شعرهای نیمه بلند وجود ندارد، در بخش شعر کوتاه نو، آثار ارسالی باید حداکثر در ده سطر باشند. جمعی از صاحب‌نظران شعر و داستان کوتاه، گردانندگی این جشنواره را بر عهده دارند. اطلاعات بیشتر جشنواره، بزودی در سایت «آنان» در دسترس قرار می‌گیرد. زمان برگزاری جشنواره آن، نیمه دوم اردیبهشت ماه آینده پیش بینی شده است.

 

دوم. نخستین سایت تخصصی شعر کوتاه ایران و جهان (آنات)

در ایلام، جلیل صفربیگی، که از چهره‌های شناخته شده رباعی امروز است، نخستین سایت تخصصی شعر کوتاه ایران و جهان را با اسم «آنات» در دست راه‌اندازی دارد. این سایت، به معرفی و نقد و بررسی گونه‌های مختلف شعر کوتاه در زبان فارسی اعم از رباعی، دوبیتی، خسروانی، سه‌گانی، هایکو، طرح، شعر کوتاه نیمایی و سپید، شعر کوتاه طنز، شعر کوتاه اقوام ایرانی (بایاتی، سه‌خشتی، لیکو، موتو، هسا شعر)، ترجمه شعر کوتاه جهان، نقد و نظر، مقاله، مصاحبه، خبر و معرفی کتاب خواهد پرداخت و 19 نفر از فعالان عرصه شعر و ترجمه، تحریریه آن را تشکیل می‌دهند. قرار است سایت «آنات» نیمه اسفند ماه آینده رونمایی شود. با توجه به جدیت و پشتکار مثال زدنی جلیل صفربیگی، و دوستانی که برای گردانندگی سایت «آنات» اعلام آمادگی کرده‌اند، پیش‌بینی موفقیت این سایت دور از انتظار نخواهد بود.

 

کلمات کلیدی :درباره شعر کوتاه

به قلم : سید علی میرافضلی ; کتابت در ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱۱/٢٤
    لینک مطلب   نظر شما ()