۱۳۸٢/۱/۳۱

شاعران و عکسشان


قديمها بعضي از عكاسان بساط كوچك خود را با اين بيت مي‌آراستند:
ما نمانيم و عكس ما ماند .... گردش روزگار بر عكس است
دوست شاعرم عبدالجبار كاكايي يادداشتي در مورد وضعيت بازار نشر شعر در سال 1381 نوشته‌اند كه امروز به همراه عكس زيباي ايشان در صفحهء آخر روزنامه جام جم چاپ شده است.

آقاي كاكايي در مورد نابساماني بازار نشر شعر به اين نكته اشاره كرده‌اند كه:
«ميزان چاپ مجموعه شعر در سال 81 که دنباله جرياني است که از سال 75 به بعد رو به تکامل است - افزايش يافته است . البته اين جريان تبديل به يک چشم و هم چشمي شده است ؛ طوري که در اکثر مجموعه ها عکسهايي با ژستهاي مختلف از شاعران آن مجموعه چاپ مي شود. اين جريان به جاي اين که سوددهي داشته باشد، زيانبار است.»
تلويحا مي‌شود از گفتار ايشان چنين برداشت كرد كه شايد يكي از دلايل نابساماني بازار نشر شعر همين قرتي‌بازيها باشد. من البته با اين برداشت تلويحي موافق نيستم و حجت قاطع من هم همين عكس ايشان است كه كنار نوشته‌شان چاپ شده است.
امروزه در بسياري از روزنامه‌ها عكس نويسندگان مطبوعاتي و شاعران و هنرمندان و سياستمداران و دانشمندان و ... بسياري ديگر و حتي خلافكاران ــ بلانسبت بقيه ــ در كنار نوشته‌ها و شعرها و گزارشها و مصاحبه‌ها و مقالات و تفسيرهاي و اخبار مربوط به آنها به چاپ مي‌رسد و هيچ كس آن را قرتي بازي نمي‌داند. حتي در همين وبلاگها هم وبلاگ نويسان خوش ذوق عكسي از خود در كنار وبلاگشان مي‌گذارند و اين هم بخشي از امر اطلاع رساني است و چيز غريبي نبايد باشد. خوانندگان پير و جوان هم معمولا عكسهايشان زينت بخش كاست آثارشان است و چه بسا اين امر در فروش آثارشان بي تاثير نباشد. حتي اگر نيت پديدآورندگان آثار هنري از درج عكسشان تبليغ و بازاريابي باشد به نظر من بر آن گرفت و گيري نيست. اين بخشي از فرهنگ رسانه‌اي است كه ما آن را پذيرفته‌ايم و بايد هم بپذيريم. چون بقيه اجزاي آن را هم پذيرفته‌ايم و اين جزو لاينفك آن است. به نظر شما نيست؟ و آيا كسي را بابت چاپ عكسش بر جلد كتابش مي‌توان مؤاخذه كرد و شايسته شماتت دانست؟


اسپريچو ۲


Blogsky سرويس دهنده جديدي است كه امكانات خوبي براي وبلاگ نويسان ايراني مهيا كرده است. درباره مزاياي اين سايت ما البته روي حرف بزرگترها حرفي نمي‌زنيم و پيشكسوتان عرصه بلاگ نويسي حق مطلب را ادا كرده‌اند. ما براي ارضاي حس كنجكاوي خود سري به اين سايت زديم و ثبت نام هم كرديم و در آنجا وبلاگ اسپريچو را آزمايشي راه انداختيم و ديديم الحق كه بزرگان چه خوب گفته بودند. باري ما فعلا مطالب همين وبلاگ را در آنجا هم كپي مي‌كنيم تا چه پيش آيد! انصافا مديران سايت مذكور سنگ تمام گذاشته‌اند و كار آدمهاي ناواردي مثل بنده را راحت كرده‌اند. به طور مثال ما اين دو تا عكس را كه در يادداشتهاي قبلي كار گذاشته بوديم و به جهت تفاوت اندازه‌هايشان چيز بدريختي شده بود در آنجا راحت با چنگك كوچك و بزرگ كرديم تا ميزان شدند و بيش از چند ثانيه وقت مبارك ما را نگرفت. و بسي امكانات حاضر و آماده ديگر كه تا نروي نداني.
خداش خير دهاد آنكه اين عمارت كرد!

به قلم : سید علی میرافضلی ; کتابت در ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/۱/۳۱
    لینک مطلب   نظر شما ()