۱۳۸٢/۱/۱٩

پايين يادداشتهايي كه دوستان وبلاگي قلمي مي‌كنند جايي هم براي درد دل و حرف حساب ديگران منظور شده است. Comment بازخورد و محل تلاقي نظرگاههاي بينندگان و خوانندگان يك وبلاگ است. درست است كه اغلب يادداشتهاي بخش بازخورد وبلاگها را احوال‌پرسيها و تعارفات دوستانه تشكيل مي‌دهد و از نقد جدي در آنها خبري نيست. با اين حال در آنها حرفهاي حسابي هم كه به درد صاحب وبلاگ و ديگر خوانندگان هم بخورد كم نيست.
گاه كامنت عرصه كشمكشها و مجادلات كلامي جدي مي‌شود؛ و به قول علما تضارب و تعامل آرا و انديشه‌ها. گاه صاحب يك وبلاگ طرحي و پرسشي در مي‌افكند و عقايد ديگران را به چالش مي‌طلبد. ما فعلا به اين كاركرد بخش بازخورد صفحات وبلاگ كاري نداريم. چيزي كه براي من جالب است و در اينجا بدان مي‌پردازم، عنوانهايي است كه اين كامنتها در وبلاگهاي مختلف دارند. در قالبهاي آماده‌اي كه مورد استفاده اكثر وبلاگ‌نويسان قرار مي‌گيرد، عنوان اين بخش پيامهاي ديگران و ديدگاههاي خوانندگان است. بعضي از اهل ذوق كه حالي دارند و دستي به سر و روي قالبهاي خود مي‌كشند، عنوان كامنتها را به سليقه خود تغيير مي‌دهند. بعضي از اين عنوانها واقعا جالب است و تآمل برانگيز. در يك جستجوي سر دستي كه من در وبلاگهاي دم دست انجام دادم چند عنوان متفاوت و قابل توجه يافتم كه فهرستشان را مي‌آورم. به نظر من عنوانهاي متفاوت در بينندگان اشتياق بيشتري براي نظر دادن ايجاد مي‌كند. اگر چه فراموش نبايد كرد كه اگر وبلاگ حرفي براي گفتن نداشته باشد، رنگ و لعاب كامنتها هم نمي‌تواند كاري براي صاحبش بكند.

براي دلم : حرفي به من بياموز.
شادي شاعرانه : گفتني‌ها كم نيست، من و تو كم گفتيم.
(جزو اول اين كامنت را در وبلاگ چار ديواري هم مي‌توان ديد : گفتني‌ها كم نيست.)
خاطرات يك نوزاد : راهنمايي بزرگترا.
من چه سبزم امروز : آواي سبز.
گور به گور : كلمات انتظار مي‌كشند.
مژگان بانو : شما چي فكر مي‌كنيد؟
بي معني : كيسه نظرا.
امير فرشاد ابراهيمي : هر چه مي‌خواهد دل تنگت بگو.
آي آدما : حرف حساب.
اتاقك چوبي : نظر همدلان.
غريبستان : غريب‌نوازان.
آواز يك دلقك : حرفاي ديگه.
زياده نويس : رد پا.
كتيبه زخم : تنها صداست كه مي‌ماند.
الهه ناز : تو نيز چيزی بگو که جانم ازين غم رها شود.
اگر اشتباه نكنم هادي محمد زاده قبلا در وبلاگهاي رباعي و ادبستان از شعرهاي حافظ مدد مي‌گرفت:
مرحبا اي پيك مشتاقان بده پيغام دوست.
نه به نامه‌اي پيامي نه به خامه‌اي سلامي.
ديريست كه دلدار پيامي نفرستاد.

ولي الان اين عادت را ترك كرده است.

براي اينكه بحث كامنت بدون نظر خواهي تمام نشود، شما هم اگر كامنت جالب و بامزه‌اي سراغ داريد بنويسيد شايد يك جايي به درد يك كسي خورد.


به قلم : سید علی میرافضلی ; کتابت در ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/۱/۱٩
    لینک مطلب   نظر شما ()