۱۳۸۸/٦/۱٦

 

سیدعلی میرافضلی، شاعر، شعرهای سه سال اخیرش را در مجموعه‌ای شامل ۵۰ قطعه شعر نیمایی آماده انتشار دارد. وی همچنین دو کار پژوهشی درباره رباعیات سنایی و اوحدالدین کرمانی را به‌زودی آماده انتشار می‌کند.

 

میر‌افضلی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره این مجموعه شعر آماده انتشار گفت: عنوان این مجموعه «خواب گنجشک‌ها» است و 50 قطعه از اشعار نیمایی من را که در سه سال گذشته سروده شده‌اند، شامل می‌شود.


وی در توضیح موضوع و فضای این سروده‌ها گفت: این سروده‌ها از لحاظ موضوعی بسیار متنوع هستند و تقسیم‌بندی آن‌ها دشوار است. برخی از آن‌ها اجتماعی و برخی بیان احوالات شخصی است و در کل هر یک دارای فضای متفاوتی است.


این شاعر اشاره کرد: این مجموعه آماده انتشار است؛ اما هنوز تصمیم قطعی برای چاپ آن نگرفته‌ام.                                                                                                   

تصحیح رباعیات سنایی و اوحد‌الدین کرمانی

وی در ادامه به برخی کارهای پژوهشی که در دست اقدام دارد اشاره کرد و توضیح داد: تصحیح «رباعیات سنایی غزنوی» را بر اساس نسخه‌های جدیدی از دیوان سنایی در دست دارم. کلیات سنایی تا‌کنون چندین‌بار منتشر شده؛ اما دراین تصحیح حدود ۲۰۰ رباعی علاوه بر رباعی‌های سابق سنایی گردآوری و گنجانده شده است.


میرافضلی با اشاره به تصحیح مدرس رضوی و مضاهر مصفا از دیوان اشعار سنایی تصریح کرد: حدود نیم قرن از آن تصحیح‌ها می‌گذرد و بعد از آن تاریخ نسخه‌های جدیدی از دیوان سنایی یافت شده که این امر تصحیح مجدد این رباعیات را ضروری می‌کرد.


وی که از چند نسخه مهم دیوان سنایی متعلق به کتابخانه‌های مجلس و ملک برای این تصحیح مدد گرفته است، اظهار داشت: سنایی یکی از شاعرانی است که در تحول رباعی فارسی نقش مهمی را ایفا کرده و رباعیات او بلافاصله پس از انتشار توجه محافل عرفانی را به خود جلب کرده است.


این شاعر تصحیح و ارائه یک نسخه منقح از اشعار سنایی را ضرورتی انکارناپذیر خواند و یادآور شد: با توجه به تاثیرگذاری سنایی در تاریخ رباعی، در مقدمه این تصحیح نقش سنایی در تحول رباعی و ضرورت تصحیح مجدد آثار او را با ذکر دلایل آورده‌ ام.


وی با تاکید بر ارائه تحقیقات گسترده درباره زندگی سنایی به ویژه توسط شفیعی کدکنی ادامه داد: در مقدمه کتاب به اختصار به زندگی‌نامه سنایی پرداخته‌ام و امیدوارم در کار تصحیح از اشراف و نظارت استاد شفیعی کدکنی بهره‌مند شوم.


میرافضلی علاوه بر تصحیح رباعیات سنایی تصحیح «رباعیات حامدبن ابی‌الفخر اوحدالدین کرمانی» را نیز در دست دارد. وی درباره این تصحیح گفت: پیش‌تر رباعیات اوحدالدین در ایران و ترکیه منتشر شده بود. اما بنده بر اساس نسخه جدیدی از این رباعیات که از ترکیه تهیه کرده ام قصد دارم تصحیح جامع‌تری نسبت به تصحیح قبلی این اثر که کار احمد ابومحبوب بود ارائه دهم. ضمن آنکه چاپ ترکیه نیز به دلیل بی دقتی و عدم تسلط مصحح آن، یک تصحیح علمی به‌شمار نمی‌رود.


وی اشاره کرد: مجموعه رباعیات اوحدالدین کرمانی که از نسخه‌های مختلف گردآوری شده دارای 
۲4۰۰ رباعی است که تصحیح جدید آن حدود ۲۰۰ رباعی نسبت به چاپ قبلی اضافه‌تر دارد.


این شاعر در توضیح سایر بخش‌های این تصحیح گفت: این تصحیح مشتمل بر زندگی و آثار اوحدالدین و نقش او در تاریخ رباعی می‌شود و در آن به بحث رباعیات سرگردان که به بررسی انتساب یک رباعی به چند شاعر اختصاص دارد نیز پرداخته‌ام.


سیدعلی میرافضلی متولد 
۱۳۴۸ در رفسنجان و فارغ‌التحصیل رشته ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است.  ز جمله آثار منتشر شده او می‌توان مجموعه شعر «تقویم برگ‌های خزان» توسط نشر نشر زلال(۱۳۷۳)، گزیده شعرهای کوتاه « گنجشک ناتمام» توسط نشر همسایه(۱۳۸۳)، «رباعیات خیام در منابع کهن» توسط مرکز نشر دانشگاهی(۱۳۸۲)، «گوشه تماشا» (مروری بر جریان رباعی معاصر از ۱۳۰۰ تا ۱۳۸۲ ش) و «تمام ناتمامی‌ها» توسط نشر تکا را نام برد.

 

منبع: خبرگزاری کتاب ایران/ اول شهریور 1388

 

کلمات کلیدی :گفتگو و کلمات کلیدی :مسایل رباعی

به قلم : سید علی میرافضلی ; کتابت در ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٦
    لینک مطلب   نظر شما ()