۱۳۸۸/۱/٢۱

 

1)   وبلاگ «اسپریچو»‌ از دی ماه 81 به وبلاگستان فارسی پیوست و از آن تاریخ تا امروز افتان و خیزان به حیات خود ادامه داده است. مراجعان این وبلاگ کمابیش افراد مشخصی هستند که از سر لطف و مرحمت مطالب آن را می‌خوانند و نویسنده‌اش را به مهر خود می‌نوازند. محتوای وبلاگ را نخست، اشعار من تشکیل می‌دهد و بعد، یادداشت‌هایی که در مسایل مختلف ادبی نوشته‌ام. بعضی از مطالب آن بصورت مقاله نیز در نشریات ادبی به چاپ رسیده است. از جمله کارهای واجبی که باید انجام دهم و بخشی از آن نیز انجام شده است، سامان‌دهی آرشیو موضوعی وبلاگ است که به امید خدا تا پایان فروردین ماه صورت خواهد گرفت و دسترسی به مطالب وبلاگ آسان‌تر خواهد شد. هم برای خودم و هم برای دیگران. در اسفند ماه سال گذشته، داوران نخستین جشنواره وبلاگ‌های استان کرمان، «اسپریچو» را به عنوان وبلاگ برگزیده ادبی انتخاب کردند. جایزه آن، حواله یک دستگاه ضبط صوت بود که هیچ‌گاه وصول نشد! به قول فروغ فرخزاد: تنها صداست که می‌ماند!

2)   سال گذشته، گزیده شعرهای من با عنوان «تمام ناتمامی‌ها» توسط نشر تکا در 294 صفحه و با شمارگان 3000 نسخه منتشر شد. در مورد این کتاب سال گذشته توضیحاتی در همین وبلاگ آمد. «تمام ناتمامی‌ها» هشتمین کتاب من بود. امسال اگر بخت یار شود، قصد دارم مجموعه دیگری از شعرهایم را به چاپ بسپرم. فعلاً اسمش هست: «خواب گنجشک‌ها». تقریباً همه 50 شعر این کتاب (جز یکی دو شعر) در همین وبلاگ عرضه شده است و اشعار سالهای 86 و 87 را در بردارد. اشعار این کتاب را شعرهای نیمایی من تشکیل می‌دهد و دو چارپاره نیز در میان آنها هست.

3)   ماهنامه شعر سال گذشته مصاحبه‌ای با من تحت عنوان «ظرفیتهای استفاده نشده شعر نیمایی» انجام داد. متأسفانه خیلی از بزرگوارانی که دست‌اندرکار نشریات ادبی کاغذی و الکترونی هستند، فرق شعر نیمایی و شعر سپید را نمی‌دانند. تا جایی که ویراستاران مجموعه اشعار من، در فهرست این مجموعه، بخش اول کتاب را که به اشعار نیمایی سالهای اخیر من اختصاص دارد، تحت عنوان «شعرهای سپید» چاپ کرده‌اند. و احتمالاً در نظر خوانندگان این کتاب، بنده نیز جزو آن دسته از کسانی هستم که فرق شعر نیمایی و شعر سپید را نمی‌دانند.

4)   اوایل سال گذشته کتاب «شاعران قدیم کرمان» از چاپ در آمد و احساس می‌کنم تا حدودی دین خود را به شعر دیار کرمان ادا کرده‌ام. قصد دارم این کار را با کتاب دیگری که به شعر امروز کرمان اختصاص دارد تکمیل کنم. و اگر کارها خوب پیش برود، تا اواسط امسال به اتمام خواهد رسید. عجالتاً اشعار 32 نفر از شاعران تأثیرگذار امروز کرمان فراهم آمده و احتمالاً باید تعداد آنها را به 50 شاعر برسانم. شعر امروز کرمان، علی‌رغم توانمندیهایی که دارد، بیش از حد مظلوم افتاده است.

5)   در حوزه فعالیتهای مطبوعاتی سال گذشته 4 ـ 5 مقاله پژوهشی از من چاپ شد که مهمترین آنها مقاله «پیشینه شعر کوتاه در زبان فارسی» است که در مجله شعر چاپ شد (سال پانزدهم، ش 61: مهر 1387، ص 16 – 19) و دیگر مقاله «رباعیات مجد همگر به خط نوه او» که مجله نامه بهارستان آن را به چاپ سپرد (سال هشتم و نهم، 1386 ـ 1387، دفتر 13 ـ 14، {انتشار: پاییز 1387}، ص 337 ـ 346). در مهر ماه 87، ماهنامه شعر ویژه نامه شعر کوتاه را منتشر کرد که علاوه بر مقاله مذکور، گزیده‌ای از شعر کوتاه امروز ایران ضمیمه آن بود که انتخاب آن توسط من صورت گرفته بود. انتخاب گزیده رباعیات امروز نیز در همین شماره به من نسبت داده شده بود که در آن نقشی نداشتم. هفته نامه کرمانشهر سال گذشته یک مصاحبه مفصل با من انجام داد در مورد کتاب «شاعران قدیم کرمان» و موانع پژوهش که توسط شاعر عزیز آقای مجتبی محمد احمدی صورت گرفت (14 و 21 آبان 87).

6)   بدترین کار عالم، داوری آثار ادبی است و سال گذشته متأسفانه چند بار مرتکب این خبط و خطا شدم و از آن پشیمانم. داوری جشنواره طنز مکتوب (حوزه هنری) به رغم حُسن نیت دبیر آن آقای ناصر فیض، بازخورد خوبی برای من نداشت و موجب دلگیری جمعی از دوستان شاعر از من شد. ایضاً داوری جشنواره شعر عاشورا (شیراز)، مرحله استانی سومین جشنواره شعر فجر و جشنواره طنز خارستان (کرمان). امسال اگر خدا کمک کند، دیگر دور و بر داوری شعر نخواهم رفت.

7)   وبلاگ دیگر من با اسم «باران هزار ابر سرگردان» که یادداشتهایی است در مورد رباعیات کهن فارسی، به زعم خودم یک وبلاگ جدی و تخصصی ادبی است که البته مخاطب بسیار محدودی دارد. هم بخاطر موضوع وبلاگ و هم به خاطر معرفی نشدن آن. این وبلاگ، در واقع پیش‌نویس یک کتاب است که قصد دارم با حوصله و طمأنینه آن را به سرانجام برسانم. تا الآن 33 یادداشت در وبلاگ نوشته‌ام که دیده‌ام در بعضی مقالات پژوهشی به آن با ذکر یا بدون ذکر مأخذ استناد کرده‌اند. اگر حوصله کردید، سری به این وبلاگ هم بزنید. اطلاعات جمع و جوری دارد که محصول پرسه زدن‌های من در تاریخ رباعی فارسی است.

8)   در حوزه پژوهش، امسال چند کار در دست انجام دارم. اول، تصحیح رباعیات سنایی است که با مشورت استاد عزیز دکتر شفیعی کدکنی آن را آغاز کردم. سنایی، یکی از مهمترین شاعران فارسی است که نقش تأثیرگذاری در حوزه شعر عرفانی داشته است. متأسفانه دیوان شعر او آن بخت را نداشته که از یک تصحیح خوب و دقیق بهره‌مند شود. با اینکه دو تن از استادان بزرگ ادبیات بدین کار پرداخته‌اند: مرحوم مدرس رضوی و دکتر مظاهر مصفا، اما نتیجه کار بنا به دلایلی رضایت‌بخش نیست. غزلیات سنایی را دکتر جلالی پندری به عنوان پایان نامه دکترا تصحیح و منتشر کرد که یک قدم رو به جلو در تصحیح اشعار سنایی است. مقدمه این کتاب، حجت قاطعی است بر اشتباهات عجیب و غریب متن تصحیح شده توسط مرحوم مدرس رضوی. با تصحیح رباعیات سنایی، یک نفر هم باید با اسلوب علمی، قصاید و قطعات و اشعار پراکنده دیگر او را تصحیح کند. امسال اگر خدا بخواهد، رباعیات اوحدالدین کرمانی را نیز تصحیح خواهم کرد. مقدمات کار خوشبختانه فراهم شده و امیدوارم تا پایان سال به اتمام برسد. رباعیات اوحدالدین چند بار تا بحال چاپ شده و جای یک چاپ منقح از آن خالی است. تصحیح این رباعیات، بر مبنای دو دستنویس کهن صورت می‌گیرد که هر دو آنها، در کتابخانه‌های ترکیه نگهداری می‌شود. اوحدالدین کرمانی در دیار خود کرمان هنوز بسیار ناشناخته است. سال گذشته من قرارداد تصحیح بخشی از تذکره خلاصة الاشعار تقی الدین کاشانی را با نشر میراث مکتوب بسته‌ام. اما به دلیل نرسیدن نسخه‌های مورد نیاز هنوز اقدام جدی برای انجام آن صورت نداده‌ام. این بخش تذکره، مربوط به شعرای حوزه کرمان، یزد و سیستان در قرن یازدهم است. اگر توفیق یار شود، رباعیات خیام را نیز امسال سامان خواهم داد. این کار، بخش تکمیلی کتاب قبلی من با عنوان «رباعیات خیام در منابع کهن» است (تهران، 1382، نشر دانشگاهی).

9)   یاد تاجر خیال پرداز و آزمند  گلستان سعدی افتادم. اینها همه، آرزوهایی است که تحقق آن عمری می‌خواهد که دست آدمی نیست.

10)   این شعر کوتاه را نیز بخوانید و دیگر، بدرود!

ای حسّ و حال نو!

با من قدم بزن

در ذهن کوچکم

این کهنه‌های تازه‌نما را

                                                به‌هم بزن.

 

کلمات کلیدی :یادداشتها

به قلم : سید علی میرافضلی ; کتابت در ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱/٢۱
    لینک مطلب   نظر شما ()