۱۳۸٧/٩/٢۸

 

گزیده اشعار من با نام تمام ناتمامی‌ها دو سه ماهی است که توسط نشر تکا در شمارگان 3000 نسخه منتشر شده است. (گرچه در صفحه شناسنامه، تاریخ چاپ آن سال 1386 رقم خورده است). کتاب، 294 صفحه دارد و در هفت بخش سامان یافته است و اشعار سالهای 1367 تا 1386 را در بر می‌گیرد.

بخش نخست آن، «خواب گنجشکها» نام گرفته و 37 شعر، از شعرهای سالهای اخیر مرا در بر دارد. در واقع، این بخش گزیده‌است از شعرهای کتاب «دارم به ساعت مچی‌ام فکر می‌کنم» و 11 شعر جدید. تقریباً همه شعرهای این بخش قبلاً در همین وبلاگ منتشر شده است.

بخش دوم کتاب، «ثانیه‌های سبز» است و اختصاص به شعرهای کوتاه دو سه سال اخیر دارد (65 شعر کوتاه).

«از این قبیل»، نامی است برای طنزواره‌های سالهای 85 و 86 که در بخش سوم کتاب جای گرفته است. در واقع، این بخش گزیده شعرهای وبلاگ «وقایع ابن محمود» است.

«در نیمروز باغ» و «بین تنهایی و من» عنوان فصلهای چهارم و پنجم کتاب و منتخبی از شعرهای کوتاه من طی سالهای 70 تا 74 است و در واقع، انتخابی از مجموعه شعر «گنجشک ناتمام» است.

بخش ششم، شامل 19 شعر نیمایی است و محصول سالهای 68 تا 74 است. این بخش، «پاییز غریبی است» نام دارد. 13 شعر این بخش قبلاً در مجموعه شعر «تقویم برگهای خزان» آمده بود و شش شعر آن نیز تا به‌حال چاپ نشده بود.

بخش پایانی کتاب نیز به گزیده غزلهای من طی 20 سال گذشته اختصاص دارد و نام آن، «گره در گره اندوه» است. قدیم‌ترین غزل این مجموعه، به تاریخ فروردین 1367 است و دریغی است بر از راه‌ماندگان جنگ و آخرینش نیز غزلی است به تاریخ فروردین 1386 و در نکوهش جاهلانی که ناآگاهی مقدس‌شان دامنگیر ماست.

تمام ناتمامی‌ها چهارمین مجموعه از اشعار من است. سه مجموعه قبلی عبارتند از:

ـ تقویم برگهای خزان. تهران، نشر زلال، 1373

ـ گنجشک ناتمام. تهران، نشر همسایه، 1383

ـ دارم به ساعت مچی‌ام فکر می‌کنم. تهران، نشر نزدیک، 1386

 

..

کتاب، همراه دیگر کتابهای شعر نشر تکا، از کتابفروشی «خانه کتاب» (انقلاب، نبش فلسطین) قابل دسترسی است.

..

این شعر کوتاه را می‌نویسم و می‌گذرم:

 

حیاطِ خیس باران‌خورده

                            ـ شب تا صبح

نمازِ آب می‌خوانَد.

 

کلمات کلیدی :کتابهای من

به قلم : سید علی میرافضلی ; کتابت در ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٢۸
    لینک مطلب   نظر شما ()