۱۳۸۳/٦/٢٧

امروز، در تقويم روز ملي شعر ناميده شده است. سالروز تولد محمد حسين شهريار، شاعر غزلسراي معاصر. به اعتقاد اهل فن انتخاب اين روز براي روز ملي شعر، چندان هوشمندانه و همه‌جانبه‌نگرانه نبوده است. سال گذشته در يادداشتي كه به همين مناسبت نوشتم و بوي عصبانيت ــ و شايد هم عصبيت ــ از آن به مشام می‌رسيد، بر نادرستي اين انتخاب تأكيد كردم. امسال اگرچه نظرم در مورد پست و بلنديها و اوج و فرودهاي دامنه‌دار شعر شهريار عوض نشده است، ولي در مورد اينكه روز ملي شعر بر اساس تولد كداميك از شاعران باشد چندان تعصبي نمی‌ورزم. چون معتقدم روزهاي ملي را ملت بايد تعيين كنند نه دولت، آن هم با ضرب مصوبات و  بخشنامه‌ها.

بنابراين، سالروز تولد هر شاعري را روز ملي شعر بنامند، فرقي در فرمايشي بودن آن نمی‌كند. بخصوص آنكه در اين  سه چهار سالي كه از تعيين روز ملي شعر می‌گذرد،  تفاوتي در وضعيت شعر ملي ما حاصل نشده است و معلوم نيست بود و نبود اين روز چه توفيري به حال شعر و ادب اين مملكت دارد. نه كتاب شعري در اين روز خوانده می‌شود. نه يادي از شعرا می‌شود. نه نقدي نه نسيه‌اي. هيچ هيچ. روزي كه خود شاعران هم به آن عنايتي ندارند كجايش ملي است. اگر باز ترتيب يك جشن ملي در سراسر كشور داده می‌شد و انگيزه اي می‌شد كه حداقل شاعران خودشان كتابهاي شعر همديگر را بخوانند ــ از ملت شعرپرور البته توقعي نداريم ــ ناشران رغبتي به چاپ كتابهاي شعر نشان دهند و  پخش كنندگان و كتابفروشان به كتابهاي شعر چپ چپ نگاه نكنند و دست رد بر سينه نوآمدگان نزنند؛ باز هم می‌شد روي روز ملي شعر حساب كوچكي باز كرد.

          ولي اگر قرار باشد نهادهاي دولتي به بهانه روز ملي شعر همين صنار سه شاهي بودجه فرهنگي را حيف و ميل كنند و به مصرف امورات نامربوط نينديشيده كارمندي برسانند، همان بهتر كه ما روز ملي شعر نداشته باشيم. تا سه سال پيش كه نداشتيم مگر مشكلي داشتيم و يا امروز كه داريم مگر مشكلاتمان حل شده است.

          اين بود انشاي ما در مورد روز ملي شعر. انشاءالله تعطيلات تابستاني براي همه خوش گذشته باشد.

          

مؤخره: «بانك كشاورزي» اطلاعيه اي در روزنامه ها چاپ كرده و در آن سالروز درگذشت استاد محمد حسين شهريار و روز شعر و ادب فارسي را گرامي داشته است. آگهي مذكور به اين بيت استاد آراسته است:

شكر دارم كه اگر خدمت بانكي كردم             خدمت من همه در بانك كشاورزي بود

 

▼▲▼

 

ويژه‌نامه تابستاني مجله فيلم چند تا مطلب خواندني دارد كه يكي از آنها مصاحبه با خسرو شكيبايي در مورد فيلم هامون داريوش مهرجويي است و بازي گيرا و بياد ماندني شكيبايي در آن. اگر نخوانده‌ايد حتما بخوانيد.

 

                          ماهنامه فیلم، شماره 231 ، ویژه نامه تابستان منتشر شد. در این شماره مجله فیلم با عنوان شخصیت های برگزیده تاریخ سینمای ایران، معرفی کوتاهی از شخصیت های ماندگار سینمای پیش و پس از انقلاب ایران آمده و به بررسی آن ها پرداخته، شخصیت هایی مثل قیصر، زینال بندری، میم، عباس آقا سوپرگوشت، طوبا، هالو، صمد آقا، سید، فرمان و کبوتر، در همین حال گفتگویی با داریوش مهرجویی منتشر شده که از وی به عنوان کارگردانی که بیشترین شخصیت های ماندگار را به سینمای ایران معرفی کرده نام برده شده است.

 

 


به قلم : سید علی میرافضلی ; کتابت در ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٦/٢٧
    لینک مطلب   نظر شما ()