۱۳۸۳/٤/۳۱

 

                                          گويي ميان باغ

                                                              چكاوك

                                          تنهايي مراست   كه  مي خواند.

 

                                                                             

 

چكاوك. «مرغي است از گنجشك اندك بزرگتر و خوش آواز بود و به هندي چندول گويند و تاج بر سر دارد و در عراق هوزه و به تازي قبره و ابوالمليح گويند». (فرهنگ رشيدي).

چكاو، چكاوه، چكوك، چغوك از ديگر نامهاي چكاوك است. رفسنجانيها به گنجشك مي گويند «چغوت». كرمانيها مي گويند «چغوك». يادم است كه در بچگيها همين اختلاف حرف آخر، چقدر باعث خنده  ما و كرمانيها مي شد. ما كرمانيها را مسخره مي كرديم كه چرا به «چغوت» مي گويند «چغوك». آنها هم به همين ترتيب كلي به ريش ما مي خنديدند. الآن به همت رسانه هاي گروهي ــ مخصوصاً تلويزيون عليه السلام ــ بچه هاي امروزي نه چغوت مي گويند و نه چغوك و خوشبختانه در اين زمينه ديگر اختلاف نظري وجود ندارد! ما هم اولش مي خواستيم اسم كتابمان را بگذاريم «چغوت لقّو» كه ديديم بايد كلي به همشهريان خودمان توضيح بدهيم كه منظورمان چيست، چه برسد ملت ديگر بلاد! لذا اسمش را به گنجشك ناتمام تغيير داديم و قال قضيه را كنديم.

غرض اما اين بود كه بگوييم چغوت يا چغوك ما كرمانيها همان چكاوكي است كه طنين نامش براي شاعران خيلي خوشايند است. سهراب سپهري هم اگر وزن شعرش اجازه مي داد،  شايد  به جاي «چك چك چلچله از سقف بهار» مي گفت: «چك چك چكاوك از ...». چون آليتراسيونش ــ به قول بزرگان ــ خيلي بيشتر است.

 ......................................................................................................

 

 

 

 

چنين جام لطيف

 

 

اين روزها تب فوتبال داغ داغ است. جام ملتهاي اروپا تمام نشده، جام ملتهاي آمريكاي جنوبي (كونكاكاف!) آغاز شده و پشت بندش هم جام ملتهاي آسياي خودمان. عجيب است تا ديروز همه دوست داشتند فرانسه يا ايتاليا باشند،  اما حالا همه هوس كرده اند يونان باشند. عجب روزگاري شده است! ما هم جوّ گير شده ايم و در اداره مان تيم فوتبال راه انداخته ايم و ظهرها بجاي اينكه استراحت كنيم مي رويم فوتبال. تا الان هم دو سه تا شل و پل روي دستمان مانده است. خدا بخير كند. براي امروز يك كاريكاتور از مسعود مهرابي در همين حال و هوا انتخاب كرده ام كه مي بينيد. بقيه كاريكاتورهاي او را نيز مي توانيد در سايتش ببينيد يا برويد از بازار تهيه كنيد.

 

زندگاني توپي است. پوست بايد كند!

..................................................................................................................................................................................

 

 

ساير يادداشتها

ــ اقتفا : بحثي در باب شعرهاي استقبالي

ــ گربه، ماهي، درخت : كاريكلماتورهاي پرويز شاپور

ــ پورجوادي رفت : تغيير و تحولات در مركز نشر دانشگاهي

ــ رباعيات خيام در منابع كهن : كتاب جديد نويسنده وبلاگ


به قلم : سید علی میرافضلی ; کتابت در ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٤/۳۱
    لینک مطلب   نظر شما ()